Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Ağız kokusu çürükler, ileri diş eti hastalıkları ve çeşitli sistemik hastalıkların varlığında meydana gelebilmektedir. Ağız, diş sağlığı tedavilerinin tamamlanmasında sonra geçmeyen inatçı ağız kokularının varlığı söz konusu olursa gastrointestinal bölge rahatsızlıkları, reflü düşünülebilir.

Diş etlerindeki kanamaların nedenleri nelerdir?

Diş eti iltihabına bağlı olarak kanamalar meydana gelebilmektedir. Meydana gelen iltihabi durum sebebiyle kan akımı artarak, dişetlerinin damar bütünlüğü bozulmakta ve mikro çatlaklar meydana gelmektedir. Bu nedenle, diş fırçalarken, yemek yerken yada kendiliğinden kanamalar meydana gelebilmektedir.

Dişlerimdeki sallantının nedeni ne olabilir?

Dişlerde fark edilen sallantılar dişleri saran kemik dokusundaki iltihaba bağlı olarak meydana gelen erimeye bağlı olarak yada diş sert dokusuna gelen aşırı travma sonrasında kemik erimesi olmadan da meydana gelebilir.

Diş taşı temizliği sırasında ağrı meydana gelir mi?

Hayır. Diğer diş tedavilerinde olduğu gibi diş taşı temizliği sırasında da anestezi yapılabilir. Tedavi sırasında kullanılan ultrasonik cihazlar mevcut diştaşlarını diş yüzeylerinden herhangi bir rahatsızlık vermeden uzaklaştırabilirler.

Diş eti ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Dişetlerinde meydana gelen iltihabın alt katmanda bulunan kemik dokusuna geçmesi sonrasında meydana gelen kemik kaybının varlığında mevcut kemik yıkımının daha fazla olmasını engellemek amacıyla dişeti ameliyatları yapılabilmektedir. Diş eti ameliyatı yapılmasına karar vermek için klinik ve radyolojik olarak iyi bir muayene gerekmektedir.

Diş eti ameliyatları ağrılı tedaviler midir?

Hayır yapılacak olan tedaviler sırasında anestezi işlemleri uygulanacağı için herhangi bir ağrı meydana gelmemektedir. Tedavi sonrasında hekiminizin önereceği ilaçlar kullanılarak ameliyat sonrasının konforlu geçirilmesi sağlanabilmektedir.

Diş eti hastalıkları uzmanı kimdir?

Diş hekimliği fakültesinden sonra ‘diş eti hastalıkları ve cerrahisi’ bölümünde en az 4 sene eğitim görerek bu alanda uzmanlaşmış diş hekimidir.

Diş eti hastalığına bağlı olarak çene kemiğinde meydana gelen erimelerin tedavisi var mıdır?

Gerekli muayenenin yapılıp, dişeti ameliyatına karar verildikten sonra operasyon sırasında çeşitli bio-materyaller kullanılarak erimiş olan kemik dokusunun yeniden yapılandırılması işlemi gerçekleştirilebilir.

Dişetlerindeki çekilmelerin tedavisi var mıdır?

Evet, mevcut çekilmenin tipine bağlı olarak tedavi yapılabilmektedir. Aşırı kemik erimesinin olmadığı dişeti çekilmelerinin tedavileri daha başarılı olmaktadır.

Diş eti çekilmesi nedeniyle diş kaybı olur mu?

İleri kemik harabiyeti sonrasında meydana gelen diş eti çekilmeleri dişlerde aşırı sallantıya neden olabilmektedir. Kemik erimesinin devamı sonrasında diş kayıpları meydana gelebilmektedir.