ÇENE-EKLEM RAHATSIZLIKLARI VE BAŞ-BOYUN-YÜZ AĞRILARI TEDAVİSİ

ÇENE-EKLEM RAHATSIZLIKLARI VE BAŞ-BOYUN-YÜZ AĞRILARI TEDAVİSİ

Çene eklemi diğer adıyla temporomandibular eklem alt çene hareketini sağlayarak çiğneme, konuşma, esneme, yutkunma gibi fizyolojik fonksiyonlarını yerine getirmektedir. Çiğneme sisteminde çene ekleminin yanı sıra çiğneme kasları da büyük rol oynamaktadır. Masseter, temporal, lateral pterygoid, strenocleidomastoid ve dil altı kasları çiğneme sırasında etkili olan kaslardandır. Çene eklem rahatsızlıklarında hem çene eklemi hem de çiğneme kasları etkilenmektedir.

Ağız açma ve yutkunma sırasında ağrı, tıklama, ağzı açıklığında kısıtlılık, baş ve kulak ağrısı, kulak çınlaması ve ağız açma sırasında kayma bu rahatsızlığın başlıca belirtileri arasında yer almaktadır.

Çene eklem rahatsızlığı diş sıkma, gıcırdatma, diş eksikliği, tek taraflı çiğneme, travma gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Diş sıkma ve gıcırdatma çene eklem problemlerinin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Günümüzde stres faktörünün fazla olması nedeniyle de diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı son yapılan araştırmalarda %95 olarak tespit edilmiştir. Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı kontrol altına alınmadığı durumlarda baş ağrısı, çene eklem deformasyonu, dişlerde aşınma gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Uzman hekim tarafından klinik muayene sonucunda çene eklem rahatsızlığın tipi belirlenir ve bir tedavi planı oluşturulur. Sert gece plağı, okluzal selektif mölleme, fizik tedavi, ultrasound, artrosentez, ilaç kullanımı ve biofeedback tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Çene eklem tedavisinde 2-3 haftalık periodlarla düzenli kontrol gerekmektedir.

Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığından nasıl kurtulurum?

Günümüz tıp teknolojisinde diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığını geçirecek hiç bir şey bulunmamaktadır.

Küçük çocuğum dişlerini gıcırdatıyor ne yapmalıyım?

Çocuklardaki diş sıkma ve gıcırdatma fizyolojikdir. Bu nedenle müdahale edilmeye gerek yoktur.

Gece plağı neden sert olmalıdır?

Ağız içerisinde diş sıkma ve gıcırdatma sırasındaki temas noktalarının stabil olabilmesi için mutlaka sert gece plağı kullanılmalıdır.

Gece plağının temizliği nasıl olmalıdır?

Gece plağının temizliğinde fırçalamak ve haftada en az 2 defa protez temizleme tableti kullanmak yeterli olacaktır.

Ağzımı açarken çenem yana doğru kayıyor ne yapmak gerekir?

Ağız açma sırasında meydana gelen kaymalar genellikle çene eklem deformasyonundan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle öncelikle uzman hekim tarafından detaylı olarak muayene edilmeli ve gerekli olan tedavi planı yapılmalıdır.

Sabah uyandığımda ağız açmakta zorlanıyorum nedeni nedir?

Ağız açmada zorluk çene eklem diskinin yer değiştirmesinden kaynaklanmaktadır. Genellikle sabah saatlerinde meydana gelen kısıtlılık gece boyunca diş sıkmaktan kaynaklamaktadır. Böyle bir durumda öncelikle uzman hekim tarafından muayene edilerek gece plağı yapılması gerekmektedir.

Yeni yapılan protezlerden sonra diş sıkmaya başlayabilir miyim?

Hayır, fizyolojik sınırlar içerisinde yapılan yeni protezler sonrasında diş sıkmaya başlanmaz.

Sakız çiğnemek çene eklem problemimi rahatlatır mı?

Hayır, sakız çiğnemek çene eklemindeki sorunu daha da artırabilmektedir.

Gece plağı sadece üst çeneye mi yapılır?

Hayır gece plağı hem alt hem de üst çeneye de yapılabilir.

Gece plağını nereden temin edebilirim?

Gece plağı uzman hekim tarafından yapılan muayene sonucunda, hastalardan alt üst çene ölçü alınarak laboratuvar ortamında özel olarak üretilmektedir.