Çene Kistleri

ÇENE KİSTLERİ

Alt ya da üst çenenin herhangi bir yerinde diş yada diş kaynaklı olmayan, içerikleri ancak patalojik analizlerle anlaşılan yapılardır. Fark edildiklerinde alınmaları önerilir bazı durumlarda ağrı yapmadan büyüme özelliği gösterebilirler.

Çene kisti nasıl tedavi edilebilir?

Diş kaynaklı kistik oluşumların tedavisi lokal olarak kistik yapının alınması ve o bölgenin cerrahi olarak temizlenmesidir.

Çene kisti tedavi edilmediğinde ne gibi durumlar ortaya çıkar?

İyi huylu olan diş kaynaklı kistik oluşumlar büyüyebilir, zaman içerisinde kötü huylu olabilirler, ayrıca büyümeleri sonrasında komşu bölgelerde deformasyonlara, ağrıya, çeşitli şişliklere, fonksiyon kayıplarına neden olabilirler.

Çene kistlerinin tedavi süresi ne kadardır?

Mevcut yapının büyüklüğüne bağlı olarak yapılacak olan cerrahinin süresi değişmektedir.

Çene kistlerinin tedavi sürecinde neler yapılmaktadır?

Cerrahinin yapılacağı bölge lokal anestezik sprey yada jeller ile bilgisayarlı anesteziye hazır hale getirilir. Lokal anestezi işlemi tamamlanıp gerekli kontroller yapıldıktan sonra uzman doktor gerekli tedaviyi bitirir. İhtiyaca göre dikiş işlemi uygulanarak hastaya uygun antibiyotik, ağrı kesici, anti-inflamatuvar ilaçlar reçete edilir.

Çene kistlerinin tedavisi sonrasında ağrı olur mu?

Tedavi sonrasında yapılan cerrahinin büyüklüğüne bağlı olarak ağrı meydana gelebilir. Ancak bu durum uygun antibiyotik, ağrı kesici, anti-inflamatuvar ilaçlar ile minimale indirilebilir.