Diş Eti Hastalıkları

DİŞ ETİ HASTALIKLARI

Dişlerin etrafındaki yumuşak ve sert dokuların, sağlıklı ise devamlılığını, aksi durumlarda çeşitli yöntemler ile tedavi edilmesini inceleyen bilim dalıdır.

Sağlıklı dişetleri mercan pembesi renginde, kanamayan, sıkı kıvamlı ve şiş olmayan özelliğe sahiptir. Çeşitli hastalıklar sonucunda dişetlerinde aşırı kanama, ağrı, şiş gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Dişeti rahatsızlığının tanısının konulabilmesi için klinik ve radyolojik olarak detaylı bir muayenin yapılması gerekmektedir.

Dişeti rahatsızlıklarının tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanabilmektedir. Dişeti hastalıklarının tedavisinin en önemli basamağını iyi bir ağız hijyeni oluşturmaktadır. Evde yapılan iyi bir ağız bakımın yanı sıra belirli aralıklarla uzman dişhekiminin yapacağı profesyonel diştaşı temizlikleri önerilmektedir.

Dişeti hastalıklarının ilerlediği durumlarda klinik olarak marjinal dişetinde kronik iltihabi değişimler, periodontal cep varlığı ve klinik ataşman kaybı, radyografik olarak ise yatay ve/veya dikey kemik kayıpları meydana gelebilmektedir. Bu durumda gerekli muayenenin yapılmasından sonra periodontal cerrahi işlemlerine karar verilebilmektedir.

Diş etlerindeki kanamaların nedenleri nelerdir?

Diş eti iltihabına bağlı olarak kanamalar meydana gelebilmektedir. Meydana gelen iltihabi durum sebebiyle kan akımı artarak, diş etlerinin damar bütünlüğü bozulmakta ve mikro çatlaklar meydana gelmektedir. Bu nedenle, diş fırçalarken, yemek yerken yada kendiliğinden kanamalar meydana gelebilmektedir.

Dişlerimdeki sallantının nedeni ne olabilir?

Dişlerde fark edilen sallantılar dişleri saran kemik dokusundaki iltihaba bağlı olarak meydana gelen erimeye bağlı olarak yada diş sert dokusuna gelen aşırı travma sonrasında kemik erimesi olmadan da meydana gelebilir.

Diş taşı temizliği sırasında ağrı meydana gelir mi?

Hayır. Diğer diş tedavilerinde olduğu gibi diş taşı temizliği sırasında da anestezi yapılabilir. Tedavi sırasında kullanılan ultrasonik cihazlar mevcut diştaşlarını diş yüzeylerinden herhangi bir rahatsızlık vermeden uzaklaştırabilirler.

Diş eti ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Diş etlerinde meydana gelen iltihabın alt katmanda bulunan kemik dokusuna geçmesi sonrasında meydana gelen kemik kaybının varlığında mevcut kemik yıkımının daha fazla olmasını engellemek amacıyla dişeti ameliyatları yapılabilmektedir. Diş eti ameliyatı yapılmasına karar vermek için klinik ve radyolojik olarak iyi bir muayene gerekmektedir.

Diş eti ameliyatları ağrılı tedaviler midir?

Hayır yapılacak olan tedaviler sırasında anestezi işlemleri uygulanacağı için herhangi bir ağrı meydana gelmemektedir. Tedavi sonrasında hekiminizin önereceği ilaçlar kullanılarak ameliyat sonrasının konforlu geçirilmesi sağlanabilmektedir.

Diş eti hastalıkları uzmanı kimdir?

Diş hekimliği fakültesinden sonra ‘diş eti hastalıkları ve cerrahisi’ bölümünde en az 4 sene eğitim görerek bu alanda uzmanlaşmış diş hekimidir.

Diş eti hastalığına bağlı olarak çene kemiğinde meydana gelen erimelerin tedavisi var mıdır?

Gerekli muayenenin yapılıp, diş eti ameliyatına karar verildikten sonra operasyon sırasında çeşitli bio-materyaller kullanılarak erimiş olan kemik dokusunun yeniden yapılandırılması işlemi gerçekleştirilebilir.

Diş etlerindeki çekilmelerin tedavisi var mıdır?

Evet, mevcut çekilmenin tipine bağlı olarak tedavi yapılabilmektedir. Aşırı kemik erimesinin olmadığı dişeti çekilmelerinin tedavileri daha başarılı olmaktadır.

Diş eti çekilmesi nedeniyle diş kaybı olur mu?

İleri kemik harabiyeti sonrasında meydana gelen diş eti çekilmeleri dişlerde aşırı sallantıya neden olabilmektedir. Kemik erimesinin devamı sonrasında diş kayıpları meydana gelebilmektedir.