DİŞ PROTEZİ

DİŞ PROTEZİ

Diş eksikliklerinin tedavisinde gerek estetik gerekse çiğneme fonksiyonun yeniden sağlanabilmesi amacıyla sabit ya da hareketli olabilen materyallerdir. Hareketli protezler tam dişsiz akrilik ya da kısmi dişsiz durumlarda akrilik veya metal-iskelet alt yapısıyla hazırlanabilmektedir.

Total protezler tam dişsizlik durumlarında sadece yumuşak dokulardan destek alarak çiğneme fonksiyonun sağlanmasında kullanılır. Kismi dişsizlik durumlarında ise hem doğal dişlerden hem de yumuşak dokulardan destek alınarak çiğneme fonksiyonları sağlanabilmektedir. İskelet protezler doğal dişlerden destek alırken özel tırnaklar ve dişleri saran kroşeler vasıtası ile fonksiyonlarını yapabilmektedirler. Bazı özel estetik durumlarda kroşeler kullanılmadan hassas tutucular ya da sürgü sistemleri kullanılabilmektedir.

Tam-total protezlerin yapımı ne kadar sürer?

Total protezlerin yapımı sırasında provalar çok önem teşkil etmektedir. 2-3 prova yapılarak ortalama 5-8 gün içerisinde protez üretimi bitirilerek hastaların kullanılması sağlanabilmektedir.

Tam-total protezlerin yapımı sırasında ağrı olur mu?

Hayır, işlemlerin hiçbir safhasında ağrı oluşabilecek durum yoktur.

Tam-total protezlerin yapımı sırasında ağrı olur mu?

Hayır, işlemlerin hiçbir safhasında ağrı oluşabilecek durum yoktur.

Tam-total ve bölümlü protezlerin temizliği nasıl olmalıdır?

Tam-total protezler özel fırçalar ve özel temizleme tabletleri ile temizlenebilir. Ayrıca belirli dönemlerde diş doktorunuza danışarak özel cilaları yaptırılabilir.

Tam-total protezlerin kullanılması sırasında ağrı olur mu?

Tam-total protezlerin ilk defa kullanılması sırasında doku-protez adaptasyonu sağlanana kadar vuruk olabilir. Ancak belirli bir süre sonra vuruklar geçmektedir.

Bölümlü protezlerde kanca ya da kroşenin geleceği dişlerde zarar meydana gelebilir mi?

Hayır, kroşe ya da kancanın geleceği destek dişler özel porselenler ile kaplanarak korunmaktadır.

Bölümlü iskelet protezler de kullanılan metaller alerji yapar mı?

Yapılan bilimsel araştırmalar ve epidemiyolojik çalışmalarda kullanılan metalin alerjik reaksiyonlara neden olmadığı istatistiksel olarak belirtilmiştir.

Hassas tutuculu protezler neden daha estetik olmaktadır?

Hassas tutuculu protezler de kroşe ya da kanca bulunmamakta, sürgü yada hassas tutucular kullanıldığı için daha estetik olmaktadır.

Tam-total protezlerin hareketliliği nasıl engellenir?

Tam-total protezler özel yapıştırıcılar kullanılarak hareketliliği azaltılabilir. Ayrıca üst ya da alt çeneye yapılacak implantlar ile total protezlerin hiç oynamaması sağlanabilir. Uzman diş hekiminin yapacağı klinik ve radyolojik muayene sonucunda gerekli implant sayısı belirlenebilir.

Tam-total protezlerin üst çeneye göre alt çenedeki tutuculuğu neden daha az olmaktadır?

Alt çenede dilin varlığı, üst çeneye göre alt çenenin daha hareketli olması ve alt çenede meydana gelen kemik erimesinin daha fazla olması nedeniyle tam-total protezlerin tutuculuğu alt çenede daha az olmaktadır.