Full Porselen

Full Porselen

Estetik amaçlı olarak tercih edilen full seramik porselenler metal yada zirkonyum gibi bir alt yapı kullanılmadan, basınç altında kristal yapısı değiştirilerek dayanıklılığı arttırılmış restorasyonlardır. Herhangi bir alt yapı kullanılmadan yapılmış full seramik kron ve köprülerde, ışık geçirgenliği daha fazla olduğu için estetik olarak doğal dişe en yakın sonuç elde edilir. Full porselen tedavisi, yapılan diş preparasyonunu takiben 5 ile 7 gün içerisinde bitirilebilir.

Preparasyon işlemi anestezi altında yapılacağından işlem sırasında ve sonrasında yumuşak dokulara zarar vermemek için anestezinin geçmesi beklenmelidir. Diş hassasiyetini ve yer değişimini önlemek, dişeti sağlığını korumak ve estetik olumsuzlukları gidermek için yapılan geçici kronlar seanslar arasında düşebilir, dikkat edilmesi gerekir. Hekiminizin tavsiye edeceği beslenme diyeti önem taşımaktadır.

Full seramik kron tedavisi kimlere uygulanmamalıdır?

Özellikle aşırı diş sıkan ve gıcırdatma yapan hastalara uygulanması tercih edilmez. Full seramik kronların ışık geçirgenliği özelliği nedeniyle kanal tedavisi sonucu renkleşen, metal post uygulanan dişlere ve implant üstü metal abutmentlara uygulanmamalıdır.

Full seramik kuronlar neden arka bölgedeki dişlerde tercih edilmez?

Fiziksel yapısı gereği estetik amaçlı olarak üretilen ince porselenler olduğu için çiğneme kuvvetlerine karşı yeterli direnci göstermeyip kırılabilirler. Bu nedenle özellikle ön bölgede tercih edilirler.

Tedavi sonrasında nasıl bakım yapılmalıdır?

Diş fırçalama, diş ipi kullanımı, köprü altı temizleme ipi seçimiyle full seramik porselenlerin temizlikleri yapılabilmektedir. Bunun haricinde hekiminizin tavsiye edeceği temizlik ajanları önemlidir. Özellikle belirli periyodlarda yapılacak kontroller oluşabilecek problemleri engellemektedir.

Diştaşı temizliği full seramik kuronlara zarar verir mi?

Diştaşı temizliği sırasında kullanılan cihazlar gerek doğal dişlere gerekse porselenlere zarar vermeyecek nitelikte üretilmişlerdir. Bu nedenle düzenli diştaşı temizliği yapılmasında herhangi bir sakınca oluşmamaktadır.

Full seramik porselenler düşer mi?

Doğru endikasyon ve uygulama yapıldığı takdirde doğal diş ve seramik arasındaki kimyasal bağlantıda herhangi bir problem oluşmamaktadır.

Full seramik porselenlerde kırılma yada çatlama olur mu?

Tedavi öncesinde yapılacak olan doğru bir planlama sonrasında kırılma ve çatlama olasılığı en aza indirilebilir.

Full seramik kuronlarla elma ısırabilir miyim?

Evet, gerek fiziksel yapısı, gerekse doğal dişe kimyasal bağlantısının kuvvetli olması nedeniyle ön dişlerle havuç, elma gibi sert gıdalar rahatlıkla tüketilebilir.

Full seramik porselenlerde renkleşme olur mu?

Hayır, kullanıma bağlı olarak porselenlerde renkleşme oluşmamaktadır. Ancak restorasyon altındaki doğal dişlerde tedavi sonrasında cansızlaşma olursa renkleşme gözlemlenebilir.

Full seramik kuron tedavisi sonrasında diş ağrısı yaşanır mı?

Hayır, ciddi diş ağrıları meydana gelmez. Ancak full seramik restorasyonların yapıştırılması sonrasında hafif derecede hassasiyetler meydana gelebilir.