İnlay-Onlay Porselen Dolgular

İnlay Onlay Porselen Dolgular

Dişlerde meydana gelen çürük, yapı bozukluğu, renk değişikliği ve kırık gibi durumların tedavisinde kompozit materyallere alternatif olarak kullanılan laboratuvarda özel olarak üretilen porselenlerdir. Inlay porselenler mevcut diş dokusunun kenarlarının sağlam olması durumunda tercih edilirken, onley porselenler ise kenarlar da dahil olmak üzere madde kaybının fazla olduğu durumlarda tercih edilir. Tedavi süresi normal diş dolgusundan farklı olarak özel ölçü alarak üretildiği için bir seans daha uzundur. Tedavi sırasında kompozit dolgu işlemleri aynen uygulanır ve ölçü alınır. Hazırlanan kaviteye geçici dolgu konularak seanslar arasındaki olabilecek rahatsızlık giderilir. Elde edilen porselen dolgu öncelikle prova edilir ve herhangi bir problem yoksa özel porselen yapıştırıcılar kullanılarak tedavi tamamlanır.

Inley-onley porselen dolgular ne zaman tercih edilir?

Kompozit restorasyonların yapılmasının sakıncalı olduğu çok büyük madde kayıplarının tedavisinde tercih edilir.

İnley-onley porselen dolgular ne zaman porselen kaplamalar yerine tercih edilir?

Mevcut diş dokusunun çok fazla küçültülmek istenmediği durumlarda inley-onley porselen dolgular tercih edilir.

Inley-onley porselen dolgular düşer mi?

Diş dokusuna bağlanma prensibi kompozit dolgulardan farklı değildir. Bu nedenle düşme ihtimali olabilir.

İnley-onley porselen dolgular çürür mü?

Hayır, porselenler hiçbir zaman çürümez ancak, ağız hijyenin iyi olmadığı durumlarda porselen ve doğal diş arasında sızıntı meydana gelerek doğal dişlerde çürük meydana gelebilir.

Inley-onley porselen dolgular çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklı mıdır?

Evet yapılan araştırmalar sonucunda porselen dolguların çiğneme direncine karşı gösterdiği mukavemetin yeterli olduğu bildirilmiştir.

İnley-onley porselenler renkleşir mi?

Tüm porselenlerde olduğu gibi inley-onley porselenlerde de cilalı yüzeyler söz konusu olduğu için herhangi bir renkleşme meydana gelmemektedir.