Kanal Tedavisi

KANAL TEDAVİSİ

Diş ağrıları, bizlerin başına gelebilecek en kötü durumlardan birisidir. Dişlerdeki iltihaplanma size aşırı büyük bir sızlama beraberinde çekilmesi bir o kadar güç bir ağrı yaşatacaktır.Bir çok sebepten dolayı meydana gelebilecek bu soruna 7Dent Küçükbakkalköy Diş Kliniği olarak Kanal Tedavisi ile elimizden geldiğince çözüm olmaya çalışıyoruz.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dişlerde meydan gelen derin çürükler, çeşitli travma yada çarpmalar diş sinirlerinin cansızlaşmasına ve iltihaplanmasına neden olabilmektedir. Böyle durumlarda sağlıksız sinir dokularının temizlenmesi ve yerlerine doku dostu çeşitli maddelerin konularak dişlerin fonksiyonel işlevlerini yapmaları tekrar sağlanabilmektedir. Bu tedaviye Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? işlemi adı verilmektedir.

Kanal Tedavisi işlemi öncesinde mutlaka klinik ve radyolojik muayene şarttır. Bazı durumlarda ağrı olabilir ancak bazı durumlarda ağrı meydana gelmeden de radyolojik görüntülerde iltihaplanan sinir dokularının belirlenmesi mümkündür.

Teşhis konulup Kanal Tedavisi işlemi yapılmasına karar verildikten sonra, tedavi edilecek diş bölgesi anestezik sprey sıkılarak, bilgisayar destekli anestezi yöntemi ile uyuşturulur. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra dişin iltihaplı sinir dokusu temizlenir ve kök kanalı içerisine mikroorganizmaların yok olması için ilaç yerleştirilir. Bu işlemden sonra ortalama 5-8 gün beklenir. 2. Seansta kök kanalı içerisi kontrol edilerek enfeksiyon riskinin durumuna göre tekrar ilaç konulur yada sağlıklı olduğu düşünülüyorsa Kanal Tedavisi bitirilir. 2. Seansın sonunda yada 3. Seansta diş dolgusu yapılır. Seanslar arasında konulacak geçici dolguların düşmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü konulan ilaçların ağız içerisindeki tükürük ve çeşitli gıda maddelerine teması, etkilerini azaltabilmektedir. Ayrıca çok sert gıdaların tüketilmesi kalan diş dokusunun madde miktarının az olduğu durumlarda kırık yada çatlaklara sebep olabilmektedir. Bu nedenle yumuşak besinlerin tüketimi ya da mümkünse o bölgenin kullanılmamasına dikkat etmek gerekebilir.

Kanal Tedavisi seansları arasında ve tedavi sonrasında hafif ağrılar olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuzun önereceği ağrı kesici ya da antibiyotikleri kullanabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ataşehir Küçükbakkalköy Diş Kliniğimizde yaptığımız Kanal Tedavisinin kesin olarak bir seans sayısı veremeyiz maalesef. Kanal Tedavisinde her dişin farklı yapısından dolayı hiç bir zaman bu kadar sürecektir şeklinde bir açıklama yapamayız.

Eski zamanlarda tek bir seansta yapılan Kanal Tedavilerinde büyük sorunlar ile karşılaşılabiliyordu. Maliyet ve zaman açısından hızlı ve avantajlı olmasına rağmen tedavi yeterli düzeyde olmamakla ağrılara çözüm olmuyordu. Günümüzde ilerleyen teknoloji ile basit ve az kanalı olan dişlerde Kanal Tedavisi tek seansta yapılabilir.

Her ne kadar basit dişlerde bu kadar kolay olsa da her diş bir biri ile aynı olmadığı için ve insan yapısı gereği birebir uyuşmadığı için başka bir insanla dişin iyice incelenmesi gerekir. Bu incelemeler sonucu Kanal Tedavisi 1 seans sürebilir fakat yine aynı incelemeler sonucu 6 seans dahi sürebilir. Bu sorunun kesin cevabını dişleriniz incelendikten sonra verilebilir.

Kanal tedavi sırasında ağrı olur mu?

Tüm diş tedavilerinde olduğu gibi kanal tedavi sırasında da anestezi işlemi yapılacağından ağrı hissi meydana gelmemektedir.

Kanal tedavili dişlerin ömürleri kısalır mı?

Hayır, ancak kan akımı olmadığında dolayı daha kırılgan bir yapıya sahip olurlar. Bu nedenle düzenli kontrollerin belirli periyotlarda yapılması gerekmektedir.

Kanal tedavili dişleri her zaman porselen kaplamak gerekir mi?

Hayır gerekmez, ancak aşırı madde kaybı var ise geriye kalan diş dokusunu desteklemek amacıyla porsenlerden faydalanılabilir.

Kanal tedavili dişler neden kırılır?

Aşırı madde kaybının olduğu durumlarda destek diş dokusunun yetersiz kalması durumunda kırılmalar olabilir. Bu durumun meydana gelmemesi için restorasyon sırasında tedavi edilecek dişin desteklenmesine karar verilmelidir.

Kanal tedavili dişler neden renk değiştirir?

Kan akımının olmaması ve su kaybı meydana gelmesi nedeniyle renk değişimi meydana gelebilir. İntrakronal beyazlatma yada dolgu tedavi yöntemleri ile renk açılabilir.

Kanal tedavisi her yaşta yapılabilir mi?

Evet, süt ve sürekli dişlerde kanal tedavisi işlemi yapılabilir.

Kanal tedavisi işlemi uygulanan bir dişe tekrar kanal tedavisi yapılabilir mi?

Evet daha önceden yapılan kanal tedavisinin başarısız olduğu durumlarda eski kanal içerisine konmuş olan kanal dolgu maddeleri sökülerek, yeniden kanal tedavi işlemi yapılabilir.

Kanal tedavili dişlerde çürük olur mu?

Evet, kanal tedavisi yapılmış olan dişlerde de iyi bir ağız hijyeni gereksinimi şarttır. Diş sert dokularının etrafında biriken asitler kanal tedavili dişlerde de çürük meydana getirebilir.

Kanal tedavili dişlerde ağrı olur mu?

Hayır, kanal tedavisi yapılmış dişlerde ağrı olması beklenmez, ancak kanal tedavisi sırasında fark edilememiş yada kök ucuna kadar tamamen temizlenememiş kanallar söz konusu olur ise ağrı meydana gelebilir.