Lamine Porselen

Lamine kelimesi ince, zar şeklinde ya da yaprak anlamına gelmektedir. Diş hekimliğinde özellikle ön grup dişlerin estetik amaçlı tedavi edilmesinde mevcut diş dokusundan diğer porselen çeşitlerine göre çok az veya hiç madde kaybı olmadan yapılan kişiye özel porselenlerdir.

Tedavi sırasında anestezi yapıldıktan sonra, diş preparasyonu hazırlanıp, dijital ya da klasik ölçü alınımı gerçekleştirilir. 3-6 günlük laboratuvar hazırlığından sonra provalar yapılarak tedavi tamamlanır. Seanslar arasında preparasyon yapılan dişlere geçici restorasyonlar yapılarak rahatsızlık minimuma indirilebilir.

Lamine porselenlerin tedavisinden önce, gerekli ölçümler yapılarak, tedavi sonrası elde edilebilecek olan estetik sonuçlar dijital ya da model üzerinde hastaya gösterilebilir. Böylece tedavi sonrasında herhangi bir olumsuz durumun ortaya çıkması engellenebilir.

Lamine porselenler tüm dişlere uygulanabilir mi?

Evet uygulanabilir ancak uzman hekim tarafından yapılan klinik ve radyolojik muayeneler sonucu lamine porselenlerin yapılmasında herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemesi gerekmektedir.

Lamine porselenler neden daha çok ön dişlerde tercih edilir?

Çok ince porselenler olduğu için arka azı dişlerine gelen çiğneme kuvvetinin fazla olması nedeniyle kırılmalar meydana gelebilir. Bu nedenle daha çok ön keser dişlerde tercih edilir.

Lamine porselenlerin düşme riski söz konusu olur mu?

Lamine porselenlerin yapıştırılmasında kimyasal ajanlar kullanıldığı için diğer porselenlere göre daha az düşme riski bulunmaktadır.

Lamine porselenler neden düşer?

Lamine porselenlerin yapışma sistemi dolgu yapımı gibidir. Bu nedenle işlem sırasında kimyasal bağlantıyı etkileyecek durumların oluşması daha sonradan lamina porselenlerin düşmesine sebebiyet verebilir. Ayrıca doğru endikasyon koyulmadan yapılan tedavilerde aşırı oklüzal streslerin lamine porselenlerin üzerinde birikmesi sonucunda da kırılma ya da düşme meydana gelebilir.

Lamine porselenlerde renkleşme meydana gelir mi?

Lamine porselenlerin yüzeyi de cilalı yüzey olduğundan dolayı herhangi bir renkleşme oluşması beklenmemektedir. Fakat lamine tedavisi yapılmış dişlerde cansızlaşma durumu ya da çürük meydana gelirse porselenin altından yansıma yapacağından renkleşme gözlemlenebilir.

Lamine porselenlerin diğer porselen çeşitlerine göre farkları nelerdir?

Lamine preparasyonu sırasında diş dokusundan alınmadan ya da 0.3-0.7 mm arasında değişen doku düzenlemesi yapılmaktadır. Böylelikle diğer porselen preparasyonlarına göre diş dokusundan çok az bir madde kaybı oluşmaktadır.Lamine porselenler ince olduğundan ve alttaki diş dokusunu yansıtabildiğinden çok daha fazla estetik sonuçlar elde edilebilir.Preparasyonundaki zorluk ve kullanılan materyalin faklılığından dolayı lamine porselenler diğer porselenlere göre biraz daha fazla maliyetlidir.

Diş gıcırdatan hastalara lamine porselen uygulaması önerilir mi?

Diş gıcırdatan hastalar uzman doktor kontrolünde ise lamine uygulaması önerilebilir.