SEDASYON

SEDASYON

Çeşitli sedatif ve bazı narkotik ilaçların kombinasyonu kullanılarak hastalara kısa bir süre unutkanlık sağlayarak lokal anestezi altında diş tedavilerinin yapılabildiği yöntemidir. Bu yöntemde hastane ortamına gerek kalmadan poliklinik ortamında hastanın, hekiminin verdiği tüm komutlara cevap verebilmesi mümkündür. Tedavi sonrasında hastalar tedavi sırasında olan hiçbir olayı hatırlamazlar. Ayrıca tedavi sırasında rahatsız olabilecekleri hiçbir sesi duymaz ve rahatsız olmazlar. Bu yöntem erişkinlerde ve çocuklarda güvenle kullanılabilmektedir. Ayrıca tedavinin en önemli özelliği tedaviden hemen sonra hastalar normal yaşantılarına geri dönebilirler.

Sedasyon işlemi sırasında alerjik reaksiyon olur mu?

Hayır, bilimsel olarak sedatif ilaçlara karşı alerji gelişimi çok nadirdir. Ayrıca sedasyon sırasında damar yolu açık olduğu için meydana gelebilecek bir alerjik reaksiyonda müdahale etme şansı çok daha hızlı olmaktadır.

Herkese sedasyon yapılabilir mi?

Evet, sistemik olarak sağlıklı olan erişkin ve çocuklarda, kooperasyon eksikliğinde, aşırı korkan hastalarda rahatlıkla uygulanabilir.

Sedasyon işlemi tekrar tekrar uygulanabilir mi?

Evet, sedasyon uygulamasının en önemli avantajı tekrar uygulamalarının hasta için herhangi bir problem oluşturmamasıdır.

Sedasyon uygulaması genel anestezi midir?

Hayır, sedasyon ve genel anestezi yöntemi birbirinden tamamen farklı yöntemlerdir. Sedasyon yönteminin en önemli avantajı genel anestezi yöntemi gibi hastane ortamına gerek duyulmamasıdır.