Zirkonyum Dişler

Zirkonyum, düşük gren çaplı ve yüksek gerilme direncine sahip özel bir alaşım olması nedeniyle metal destekli porselenlere alternatif olarak kullanılan bir materyaldir. Biyolojik uyum, yüksek kırılma direnci ve estetik sonuçlarının başarılı olması sebebiyle günümüz dişhekimliğinde sıkça tercih edilen porselen tipidir.

Zirkonyum porselenler (zirkonyum diş kaplama) günümüz diş hekimliğinde CAD-CAM teknolojisinden faydalanılarak üretildikleri için, yapılan diş preparasyonu takibinde 5-7 gün içerisinde bitirilebilir. Tedavi sürecinde seanslar arasında geçici diş uygulamaları yapılacağından hastalarda herhangi bir rahatsızlık oluşmamaktadır. Tedavi sonrasında hekiminizin önereceği ağız bakım teknikleri düzenli bir şekilde yapılmalı ve kontroller aksatılmamalıdır.

Zirkonyum porselenler ne zaman tercih edilir?

Estetiğin önemli olduğu renkleşmiş ön grup dişlerde beyazlatma sonuç vermiyorsa, çapraşık, dolgu ile restorasyon yapılamayacak aşırı madde kaybı olan ve birbirinden ayrık dişlerde, diş sıkma ve gıcırdatma yapmayan bireylerin arka grup dişlerinin tedavisinde zirkonyum porselenler tercih edilebilir.

Zirkonyum porselenler pahalı mıdır?

Elde edilen estetik sonuçlar ve zirkonyum porselenin kullanılma süresi göz önüne alındığında pahalı bir tedavi değildir.

Zirkonyum porselenin metal destekli porselenden en önemli farkı nedir?

Zirkonyum porselenler doğal diş renginde olduğu için metal porselenler gibi diş etinin ince olduğu ön bölgelerde gri renkli bir yansıma yapmazlar.

Hangi durumlarda zirkonyum porselenler tercih edilmez?

Zirkonyum materyalinin çiğneme fonksiyonunda görevini yerine getirebilmesi için belirli bir kalınlıkta olması gerekmektedir. Aksi durumlarda zirkonyum porselen bağlantısında problemler meydana gelebilir. Bu nedenle karşıt diş ile yeterli mesafenin bulunmadığı durumlarda tercih edilmemelidir.

Zirkonyum porselen renkleşir mi?

Zirkonyum porselenler cilalı yüzeye sahip oldukları için kullanıma bağlı olarak herhengi bir renkleşmenin olması beklenmemektedir.

Zirkonyum porselenler alerjiye sebep olur mu?

Zirkonyum materyali doku uyumlu olduğu için herhangi bir alerji beklenmemektedir.

Zirkonyum porselenler sonrasında dişlerde ağrı meydana gelebilir mi?

Dişlerin zirkonyum porselenlerde kaplanmış olması ağrı meydana getirmemektedir. Fakat destek dişlerde yeterli ağız hijyeninin olmadığı durumlarda çürük söz konusu olursa ağrı meydana gelebilir.