18 Nis 2018

Diş Hassasiyeti

Sıcak, soğuk içecek ya da yiyeceklerin tüketilmesi sırasında, soğuk hava solunduğunda dişlerde meydana gelen ağrılar hassasiyet olarak ifade edilmektedir. Diş hassasiyetinin meydana gelmesinin belirli nedenleri bulunmaktadır. Diş eti çekilmesi, mine dokusunun kaybolması sonrasında dentin dokusunun ve/veya diş kök yüzeylerinin açığa çıkması hassasiyet oluşmasına neden olabilmektedir.

Aşırı sert ve basınç yaparak diş fırçalamak, asitli yiyecek ve içeceklerin sıkça tüketilmesi, diş gıcırdatma-sıkma diş sert dokularında ve diş etlerinde kayıplar meydana getirebilmektedir. Bu nedenle yumuşak ya da orta sertlikteki fırçaların kullanılması ya da elektrikli, basınç uygulandığında duran-yavaşlayan döner başlıklı fırçaların kullanılması önerilebilir. Özellikle asitli yiyecek ya da içecekler tüketiminden hemen sonra diş fırçalanması önerilmemektedir.

Diş hassasiyeti tedavisi mevcut hassasiyetin miktarına göre tedavi edilebilir. Hassasiyetin miktarı az ise öncelikle konservatif tedaviler uygulanabilir. Bunlar öncelikle hassasiyet olan bölgelere uygulanan özel hassasiyet giderici ajanlardır. Bu tedavi sırasında kullanılan macun ve/veya diş fırçası da hastalara reçete edilerek yapılan tedaviye yardımcı olması amaçlanmaktadır. Bu tedavi sonrasında istenilen sonuca ulaşılmadığı durumlarda ise hassasiyet bölgesine hassasiyet kompozit dolguları ya da porselen kuron tedavisi yapılabilir.