07 Ağu 2018

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş nedir?

Alışılagelmiş porselen köprü ve protezlerin altyapısı olarak kullanılan gri metal malzemenin yerine kullanılan beyaz türde bir alaşım (element).

 

zirkonyum diş kaplama

Zirkonyum dişler hangi amaca hizmet eder?

Genelde estetik amaçlı olarak kullanılmakla birlikte, beyazlatma işlemi gibi uygulamaların sonuç vermediği ileri seviye renkleşmelerde, genetik renkleşmelerin tedavisinde, ortodontik tedavi uygulamalarının tercih edilmediği diastema türündeki ayrık veya az çapraşık şekillerin giderilmesi, dönük dişlerin düzeltilmesi, rengi ve şekli deforma olmuş eski dolgulu durumlarda, yüksek madde kaybetmiş olan dişlerin restorasyonlarında, gülüş estetiğini düzenlemekte, arka grup dişlerde köprü ya da kaplama şeklinde, ön grup implant üstü protezlerde kullanma amacına hizmet eder ve bu tür uygulamarda kullanılabilir.

 

Estetik bakımda zirkonyum dişler avantaj sağlar mı?

Işığın geçirgenliğine uygun yapısı sayesinde doğal dişlerin görüntüsü net şekilde yakalanır. Sağlıklı dişlerin yapısında bulunan diş minesi ışığı tamamen geçirme özelliğine sahiptir. Klasik porselen kaplamaların altyapısı olarak kullanılan metaller dişlerde opak bir görüntü (renk) meydana getirir. Bu sebeple dişler cansız ve yapay bir görünüme bürünür. Zirkonyum alaşımı ile bunun önüne geçilerek hem doğal hem daha estetik bir görüntü yakalanmış olur.

 

Zirkonyum dişler diş etine uyumlu mudur?

Tamamen diş eti dokusuna uyumlu bir malzemedir. Metal ile desteklenen protezlerde görünen dişin tavan bölgesindeki diş eti ile birleşme noktasında morumsu renklenme asla oluşmaz. Diş eti çekilmesine neden olmaz. Yanlış fırçalama vb. nedenlerle diş eti çekilmesi meydana gelirse estetik bakımdan kötü bir görüntü yaratmaz.

 

Metale karşı alerjisi olanlarda uygulanabilir mi?

Zirkonyum materyali doku uyumlu olduğu için herhangi bir alerji beklenmemektedir.

 

Ağzımda tat değişikliği ve kokuya sebep olur mu?

Metal içeriğe sahip olmamasından ötürü herhangi bir tat değişimi yapmaz ve kokuya sebep olmaz.

 

Zirkonyum dişler renkleşir mi?

Zirkonyum porselenler cilalı yüzeye sahip oldukları için kullanıma bağlı olarak herhengi bir renkleşmenin olması beklenmemektedir.

 

Zirkonyum kaplamaların bakımını nasıl yapılır?

Klasik ve devam şekilde uyguladığınız biçimde dişler fırçalanmalıdır. Dişli bölgeler için ip ve dişsiz bölgeler için de superfloss kullanılırak bakım yapılabilir. Düzenli diş hekimi kontrollerini aksatmadığınız takdirde oluşabilecek problemler önceden tespit edilerek önlem alınır, bu genel diş ve diş eti sağlığınız bakımından da oldukça mühimdir.

 

Zirkonyum kaplamaların ömrü ne kadardır?

Düzenli kontrollerinizi ve ağız temizliğinizi aksatmadığınızda oldukça uzun yıllar kullanalabilirsiniz. Süre olarak net bir zaman verilmesi doğru değildir bu durum sizinle ve yaşantınızla tamamen ilintilidir. Doğal dişler canlı formda dokulardır zaman içinde aşınmalar, sürtünmeler nedeniyle şekillerinde değişimler oluşabilir. Zirkonyum tabanlı kaplamalarda değişiklik olmayacaktır ve bundan dolayı yapısı değişmiş ağız içerisinde rahatsızlık vermesi durumunda rahat kullanmak için yenilenmesi gerekebilir.

 

Değiştirilmesi esnasında dişlere zararı olur mu?

Zirkonyum kaplamalar ağız içerisinden kesilerek çıkarılır ve herhangi bir rahatsızlığa sebebiyet vermez. Dişlerinizde herhangi bir doku kaybı oluşmaz.

 

Zirkonyum diş kaplamalarının uygulanması nasıldır?

Metal tabanlı kaplamalarda olduğu gibi diş çevresi aşındırılarak biraz küçültülür ve diş eti iyileştiğinde özel ölçü maddeleri ve malzemeleri eşliğinde hassas bir ölçü alınır. Dişe uygun renkte zirkonyum altyapı ve porselen üst yapı laboratuvar ortamında işlenerek meydana getirilir ve son aşamada klinik ortamda özel yapıştırıcıların katkısıyla dişe devamlı kullanılacak biçimde entegre edilir. Uygulanmasının ardından mevcut dişlerinizden ayırt etmeden senelerce kullanabilirsiniz.

 

Uygulama esnasından dişlerde ne denli bir madde kaybı olabilir?

Porselen lamina ile kıyaslandığında madde kaybı daha fazla olmakla beraber metal destekli porselen kaplamalar ile kıyaslandığında aynı orandadır. Mevcut dişlerinizden 1-2mm aralığında bir traşlama yapılmaktadır.

 

İşlem Esnasında ağrı olur mu?

Traşlama uygulaması lokal anestezi eşliğinde gerçekleşir, ardından diş rengine uygun geçici bir kaplama ile sıcak ve soğuk madde temasında oluşacak sızlamanın önüne geçilir. Bir kısmın hastalarda oldukça hafif bir sızlama görülse de genel olarak sıkıntı yaşanmadan tamamlanan bir süreçtir.

 

Hangi durumlarda zirkonyum porselenler tercih edilmez?

Zirkonyum materyalinin çiğneme fonksiyonunda görevini yerine getirebilmesi için belirli bir kalınlıkta olması gerekmektedir. Aksi durumlarda zirkonyum porselen bağlantısında problemler meydana gelebilir. Bu nedenle karşıt diş ile yeterli mesafenin bulunmadığı durumlarda tercih edilmemelidir.

 

Zirkonyum porselenler ne zaman tercih edilir?

Estetiğin önemli olduğu renkleşmiş ön grup dişlerde beyazlatma sonuç vermiyorsa, çapraşık, dolgu ile restorasyon yapılamayacak aşırı madde kaybı olan ve birbirinden ayrık dişlerde, diş sıkma ve gıcırdatma yapmayan bireylerin arka grup dişlerinin tedavisinde zirkonyum porselenler tercih edilebilir.

 

Zirkonyum porselenin metal destekli porselenden en önemli farkı nedir?

Zirkonyum porselenler doğal diş renginde olduğu için metal porselenler gibi diş etinin ince olduğu ön bölgelerde gri renkli bir yansıma yapmazlar.

 

Zirkonyum kaplamalar pahalı mıdır?

Elde edilen estetik sonuçlar ve zirkonyum kaplamanın kullanılma süresi göz önüne alındığında pahalı bir tedavi değildir.